2019-2020 High School Basketball

1306_TV Winter Sports_Basketball Banner Ad_FINAL

 

 

(L) = Live denotes games airing live
Date Teams Replay Time
Tuesday, 12/10
at 7:00 p.m. (L)
Emmaus at Parkland Wednesday, 12/11
at 9:00 a.m.
Thursday, 12/12
at 7:00 p.m. (L)
Allen at Easton Friday, 12/13
at 9:00 a.m.
Tuesday, 12/17
at 7:00 p.m. (L)
Allen at Bethlehem Catholic Wednesday, 12/18
at 9:00 a.m.
Tuesday, 12/17
at 9:30 p.m.
Freedom at Easton Wednesday, 12/18
at 10:30 a.m.
Friday, 12/20
at 7:00 p.m. (L)
Liberty at Freedom Saturday, 12/21
at 9:00 a.m.
Friday, 12/20
at 9:30 p.m.
Nazareth at Northampton Saturday, 12/21
at 10:30 a.m.
Saturday, 1/4
at 1:00 p.m. (L)
Allen at Nazareth Sunday, 1/5
at 9:00 a.m.
Tuesday, 1/7
at 7:00 p.m.(L)
Parkland at Freedom Wednesday, 1/8
at 9:00 a.m.
Friday, 1/10
at 7:00 p.m. (L)
Northampton at Easton Saturday, 1/11
at 10:00 a.m.
Tuesday, 1/14
at 7:00 p.m. (L)
Whitehall at
Bethlehem Catholic
Wednesday, 1/15
at 9:00 a.m.
Friday, 1/17
at 7:00 p.m. (L)
Easton at Parkland Saturday, 1/18
at 10:00 a.m.
Friday, 1/17
at 9:30 p.m.
Central Catholic at Freedom Saturday, 1/18
at 11:30 a.m.
Tuesday, 1/21
at 7:00 p.m. (L)
Allen at Liberty Wednesday, 1/22
at 9:00 a.m.
Friday, 1/24
at 7:00 p.m. (L)
Easton at Allen Saturday, 1/25
at 10:00 a.m.
Friday, 1/24
at 9:30 p.m.
Central Catholic at Parkland Saturday, 1/25
at 11:30 a.m.
Tuesday, 1/28
at 7:00 p.m. (L)

Central Catholic
at Whitehall
Wednesday, 1/29
at 9:00 a.m.
Friday, 1/31
at 7:00 p.m. (L)
Whitehall at Parkland
Saturday, 2/1
at 10:00 a.m.
Friday, 1/31
at 9:30 p.m.
Freedom at Liberty Saturday, 2/1
at 11:30 a.m.
Monday, 2/3
at 7:00 p.m.
Easton at Freedom Tuesday, 2/4
at 9:00 a.m.
Tuesday, 2/4
at 7:00 p.m.
Wilson at Notre Dame Wednesday, 2/5
at 9:00 a.m.
Monday, 2/10
at 6:00 p.m. (L)
EPC Boys Semifinals
Central Catholic vs. Liberty
Tuesday, 2/11
at 9:00 a.m.
Monday, 2/10
at 7:30 p.m. (L)
EPC Boys Semifinals
Parkland vs. Allen
Tuesday, 2/11
at 10:30 a.m.
Tuesday, 2/11
at 6:00 p.m. (L)
Colonial League Boys Semifinal
Bangor vs. Moravian Academy
Wednesday, 2/12
at 9:00 a.m.
Tuesday, 2/11
at 7:30 p.m. (L)
Colonial League Boys Semifinal
Notre Dame vs. Southern Lehigh
Wednesday, 2/12
at 10:30 a.m.
Thursday, 2/13
at 6:00 p.m. (L)
EPC Girls Final
Nazareth vs. Bethlehem Catholic
Friday, 2/14
at 9:00 a.m.
Thursday, 2/13
at 8:00 p.m. (L)
EPC Boys Final
Liberty vs. Allen
Friday, 2/14
at 10:30 a.m.
Friday, 2/14
at 6:00 p.m. (L)
Colonial League Girls Final
Moravian Academy vs. Notre Dame
Saturday, 2/15
at 10:00 a.m.
Wednesday, 2/19
at 9:30 p.m.
District XI 6A Boys First Round (Pigtail)
Pocono Mountain West vs. Whitehall
Thursday, 2/20
at 12:00 p.m.
Friday, 2/21
at 6:00 p.m. (L)
District XI 4A Boys Quarterfinal
Northwestern Lehigh vs. Bethlehem Catholic
Monday, 2/24
at 12:00 p.m.
Friday, 2/21
at 7:30 p.m. (L)
District XI 4A Boys Quarterfinal
Palisades vs.  Central Catholic
Monday, 2/24
at 1:30 p.m.
Friday, 2/21
at 9:00 p.m.
District XI  6A Girls Quarterfinal
Easton vs. Freedom
Monday, 2/24
at 3:00 p.m.
Friday, 2/21
at 10:30 p.m.
District XI  6A Girls Quarterfinal
Pleasant Valley vs. Nazareth
Monday, 2/24
at 4:30 p.m.
Saturday, 2/22
at 1:00 pm (L)
District XI  6A Boys Quarterfinal
East Stroudsburg South vs. Freedom
Monday, 2/24
at 6:00 p.m.
Saturday, 2/22
at 2:30 pm (L)
District XI 6A Boys Quarterfinal
Easton vs. Parkland
Monday, 2/24
at 7:30 p.m.
Tuesday, 2/25
at 6:00 pm (L)
District XI  4A Boys Semifinal
Tamaqua High School vs. Bethlehem Catholic
Wednesday, 2/26
at 9:00 a.m.
Tuesday, 2/25
at 7:30 pm (L)
District XI  4A Boys Semifinal
Wilson vs. Central Catholic
Wednesday, 2/26
at 10:30 p.m.
Tuesday, 2/25
at 9:00 p.m.
District XI 6A Girls Semifinal
Pocono Mountain W. vs. Freedom
Wednesday, 2/26
at 12:00 p.m.
Tuesday, 2/25
at 10:30 p.m.
District XI 6A Girls Semifinal
Parkland vs. Nazareth
Wednesday, 2/26
at 1:30 p.m.
Wednesday, 2/26
at 6:00 pm (L)
SD Channel 4 Only
District XI 6A Boys Semifinal
Northampton vs. Easton
Thursday, 2/27
at 12:00 p.m.
Wednesday, 2/26
at 7:30 pm (L)
Channel 4 Only
District XI  6A Boys Semifinal
Freedom vs. Allen
Thursday, 2/27
at 1:30 p.m.
Friday, 2/28
at 6:00 pm (L)
District XI  6A Girls Final
Nazareth vs. Freedom
Sunday, 3/1
at 12:00 p.m.
Friday, 2/28
at 7:30 pm (L)
District XI  4A Boys Final
Bethlehem Catholic vs. Central Catholic
Sunday, 3/1
at 1:30 p.m.
Saturday, 2/29
at 12:00 pm (L)
District XI  5A Girls Final
Bangor vs. Blue Mountain
Monday, 3/2
at 9:00 a.m
Saturday, 2/29
at 1:30 pm (L)
Channel 4 Only
District XI  3A Boys Final
Notre Dame vs. Panther Valley
Monday, 3/2
at 10:30 a.m
Saturday, 2/29
at 3:00 pm (L)
Channel 4 Only
District XI  4A Girls Final
Jim Thorpe vs. Bethlehem Catholic
Monday, 3/2
at 12:00 p.m
Saturday, 2/29
at 7:30 pm (L)
District XI  6A Boys Final
Northampton vs. Freedom
Monday, 3/2
at 1:30 p.m
PCN (Pennsylvania Cable Network) will provide live coverage of all PIAA championship basketball games.  RCN TV will carry PIAA basketball only if local teams are involved.  Selected regular season and playoffs may be carried live.  Watch RCN 4 Valley Connection for details.
All games will be available On Demand for 60 days.